Twórczość młodych w Internecie?

Czy młodzi ludzie potrafią pokazać coś twórczego? Czy zarzut, że obecnie młodzież nic nie potrafi, nie uczy się, tylko siedzi przed komputerem, jest słuszny? A może po prostu zmieniły się czasy i zmieniły się zainteresowania? Młodzi ludzie już nie chcą uczyć się wszystkiego i niczego zarazem, tylko obierają konkretną drogę? Fotoblogi. Młodzi artyści, młodzi amatorzy czy po prostu ludzie z zainteresowaniami?

Pozwól dziecku na przejaw twórczości

Czym jest fotoblog chyba wszyscy wiedzą, niemniej jednak przypomnę, że jest to rodzaj bloga; internetowego pamiętnika, którego podstawową treść stanowią zdjęcia. Ostatnie lata to wysyp fotografów amatorów. Wśród nich są młodzi ludzie, którzy w ten sposób postanowili wyrażać siebie. Nie chcą być wsadzeni w żadne ramy. Swoje przejawy twórczości najczęściej publikują właśnie na blogu. Czasami przejaw twórczości fotograficznej idzie w parze z zacięciem dziennikarskim. Wielu jednak zamieszcza tylko fotorealcje. Co ciekawe, mimo swojego młodego wieku całkiem dobre. Jeden z uczniów, mający 13 lat (6 klasa podstawówki) fotografuje, głównie samoloty, ma ogromną wiedzę na ich temat, zdjęcia tę pasję niejako obrazują. Póki co, swoje fotografie chowa do szuflady, marzy o tym, by zostać pilotem, fotografia to tylko jego dodatkowa pasja. W Internecie znaleźć możemy wiele fotoblogów. Jednym z nich jest fotoblog 17-letniej obecnie Agaty, która rozpoczęła jego prowadzenie w wieku 14 lat. Więcej zdjęć nastolatki można znaleźć tutaj.

Fotografuj i żyj

Od momentu rozpowszechnienia dostępu do Internetu młodzi ludzie, zaprzyjaźnieni z nowymi technologiami, prowadzą różnego rodzaju blogi, czy też fotoblogi, chociażby modowe. W związku z tym pojawiają się oferty pracy dla osób blogujących na określony temat. Młodzi zaczynają realnie zarabiać na tym co lubią, na swojej pasji, mimo że po drodze zostali wyśmiani przez rodzinę czy znajomych. Dobrym przykładem jest Kasia Tusk, która zaczęła blogować jako studentka i w ten sposób zarabiać na siebie. Wielu młodych, prowadzących blogi, zostaje fotografami, czy dziennikarzami lub podejmuje współpracę z różnymi firmami, które sponsorują im później określony typ produktów, dopasowany do tego, co wyróżnia dany fotoblog. Należy pamiętać, że zaczyna się od pasji i to jest najważniejsze. Pozwólmy zatem młodym ludziom założyć fotobloga i pozwólmy robić zdjęcia. Każda pasja jest warta pielęgnowania, nawet jeśli na początku nam nie wychodzi. Wszyscy od czegoś zaczynamy i nie od dziś wiadomo, że człowiek uczy się na błędach. Fotografia to również forma sztuki.

Fotografia to jego pasja

Nazywa się Robert Danieluk i od 2004 roku prowadzi fotobloga http://senq.ownlog.com/. Swoją przygodę z fotografią zaczął w wieku 9 lat, to wtedy wykonał pierwsze zdjęcie, które do dziś trzyma na honorowym miejscu, zawieszone na ścianie. Minęło prawie 20 lat i uważam, że to całkiem udany kadr. W wieku 15 lat (1998) rozpoczęła się moja przygoda z fotografią. Trzy lata wcześniej już wiedziałem, że będę uczył się fotografii, w ciemno, może z przeczucia? Ciężko powiedzieć. Dziś wiem, że to był dobry wybór. Najlepszy. Mogę nawet dodać, że w wieku 17 lat poczułem, że fotografia to jest to co chcę robić i co daje mi ogromne szczęście – podkreśla w rozmowie Robert. Takich pasjonatów jest więcej. Robert chciał i mógł się rozwijać. Czy i my pozwalamy młodzieży rozwijać własne pasje? Kiedy Robert zaczynał fotografować, internet w Polsce nie był jeszcze tak popularnym medium, jak dzisiaj. Po 6 latach stworzył własnego fotobloga, który dziś ma już prawie 9 lat. Przez krótki czas publikował na różnych portalach związanych z fotografią, serwisach informacyjnych, serwisach dziennikarstwa obywatelskiego, dzięki czemu, w 2009 roku, jego fotografia znalazła się na okładce Polska The Times. Ukończył trzy szkoły, na których studiował fotografię. Robert w 2005 rozpoczął studia na ASP, a obecnie robi magistra na Łódzkiej Filmówce. Jak podkreśla: Dla mnie fotografia to sens życia, miłość, pasja. Budzę się każdego dnia i wiem, ze fotografia to jest rzecz którą chcę robić. Fotografia jaką uprawiam (coś na pograniczu dokumentu i reportażu) jest oddaniem mojego sposobu widzenia świata i tego co mnie otacza. (…) Fotografia jest tym nośnikiem, jakim mogę się pokazać innym. Po prostu moje dzieła, wyrażają mnie, bo ja jestem ich autorem. Wszystko jest subiektywne. Jestem w sumie szczęśliwcem, bo praca to moja pasja. Przyjemne z pożytecznym. Myślę, że gdybym widział fotografię tylko jako maszynkę do zarabiania pieniędzy, to było by to puste, smutne, fałszywe. Więcej prac Roberta zobaczycie na jego blogu, stronie oraz na Flickr. Tymczasem zobaczcie jedną z pierwszych fotografii opublikowanych na jego fotoblogu, pod którą widnieje podpis: Pierwsze zdjęcie. Niech to będzie początek wyjątkowy i wzruszający. Niech wszystko sie układa a każdy dzień to najlepsza fotografia jaka kiedykolwiek powstanie/ła. Bo piękne jest to co podoba sie całkiem bezinteresownie.

Obrazek

30.01.2004 – pogrzeb Czesława Niemena – Powązki, Warszawa. Fot. Robert Danieluk

Dlaczego młodzież zakłada fotoblogi?

Jak już wspomniałam fotoblog jest metodą na wyrażanie samego siebie. Często młodzi nie mają odwagi zrobić tego w inny sposób lub po prostu nie mają innego pomysłu. Biorą aparat i w wolnej chwili robią zdjęcia przedmiotów, obiektów, ludzi. Zatrzymują ulotne chwile, pokazują sytuacje, niejednokrotnie uczucia. Fotografia jest ich pasją, w związku z czym chcą tę pasję pokazać innym, pokazać swoje ja, a przy okazji zostawić „czytelnikowi” dowolność interpretacji. Od czegoś trzeba zacząć, wiele osób jest nieśmiałych i nie chce lub nie potrafi wyrażać siebie, swoich uczuć, swoich pasji słowami, więc fotoblog jest dla nich metodą na zaprezentowane siebie, wyrażenie uczuć. W ten sposób wielu z nich otwiera się na świat. W taki sposób pokazują swoje emocje, mówią o swoich zainteresowaniach. Niejednokrotnie, łączą swoją pasję z zainteresowaniami i pracą. Dzięki temu wiele osób może pozostać sobą i wyrazić swój styl, pokazać swoją osobowość od twórczej strony.

Jeśli jesteś nauczycielem i nie wiesz, jak sprawdzić czy dzieci i młodzież w twojej szkole interesuje się fotografią, zorganizuj konkurs pt. „Młodzież fotografuje miasto”, czy „Młodzież fotografuje przyrodę”. Chcesz polecić swoim uczniom lub dzieciom miejsce, gdzie mogą założyć fotobloga? W sieci znajdziecie mnóstwo takich serwisów. Zajrzyjcie tutaj:

 1. Ownlog
 2. Fotolog
 3. Foblo
 4. Photoblog
 5. Flog
Reklamy

, , , , , ,

 1. #1 by Jerzu on 8 czerwca 2013 - 21:55

  Jako niespełna siedemnastolatka, pozwolę sobie na wypowiedź w imieniu rówieśników.
  W dzisiejszych czasach (ten zwrot jest chyba jednym z najpopularniejszych w XXI wieku – jak jest dzisiaj źle, kiedyś było lepiej,… etc.) charakter nastolatków jest bardzo zróżnicowany. Szybko zmieniający się świat determinuje szeroki wachlarz charakterów i zachowań. Zgodzę się z Panią, niektórzy nie mają odwagi, aby mówić o sobie i działać w świecie rzeczywistym, jednak dla większości z nas internet jest miejscem, w którym dzielimy się sobą z większą grupą osób.
  Na całe szczęście, mamy tę możliwość i możemy nawiązywać kontakty z genialnymi ludźmi, których bez cudów techniki nigdy byśmy nie poznali.
  Nastolatek XXI wieku = taki mały homo faber 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: