Social Media w edukacji, czy to ma sens?

Social Media w edukacji to temat zdecydowanie nowy. Portale społecznościowe od kilku lat podbijają internetowy rynek w Polsce. Mawia się, że jeśli nie ma Cię na Facebooku to nie istniejesz. Powiedzenie stare, zna je każdy, ale co ciekawe bardzo prawdziwe. Zainspirowana popularnością portali społecznościowych wśród młodzieży, przede wszystkim licealnej oraz studenckiej, postanowiłam zainteresować się zastosowaniem ich w edukacji. Wykorzystanie naturalnego środowiska ucznia, studenta może bowiem przynieść szereg korzyści. A. Keen w swojej książce „Jak Internet niszczy kulturę” napisał, że należy szukać sposobu na wykorzystanie tego co najlepsze w cyfrowej przyszłości, ale należy przy tym pamiętać, by nie niszczyć dawnych instytucji. Nauczyciel XXI wieku powinien zatem świadomie wdrażać nowe projekty z wykorzystaniem nowych technologii i medium jakim jest Internet w edukacji.

Henry Jenkins w „Kulturze konwergencji” trafnie zauważył, że niezależnie od tego, w którą stronę spojrzymy, człowiek bierze media we własne ręce, prowadzi dialog z mediami masowymi poprzez tworzenie własnych społeczności sieciowych. Mówi otwarcie o interakcji starych i nowych mediów, czyli tzw. „konwergencji mediów”. Ludzie myślą, pracują, przetwarzają kulturę na nowe sposoby. Rozwój serwisów społecznościowych, gdzie możliwa jest interakcja użytkowników, oraz współpraca w tworzeniu treści powoduje, że w kontekście konwergencji mediów edukacja zyskuje nową wartość dzięki szybkiemu dostępowi do zasobów informacyjnych.

Tematyka Web 2.0 w edukacji, a może już Web 2.5 bądź 3.0, jak pisał Levinson, zaczęła nieśmiało pojawiać się w literaturze. Portalami społecznościowym, takimi jak blog, Facebook, Twitter czy Second Life zainteresował się szerzej właśnie Paul Levinson. W swojej książce „Nowe nowe media” poruszył istotę oraz szereg możliwości wykorzystania ich w edukacji czy online marketingu. Blogi, Digga, Facebooka, Twittera, YouTube czy nawet niewielkie platformy Second Life określa on mianem nowych nowych mediów. Zauważa on,  że charakteryzuje je wysoka dostępność pozwalająca dostosować oferowany przekaz do rytmu własnego życia. Nowe nowe media dają użytkownikowi możliwość decydowania gdzie, kiedy i w jaki sposób korzysta z przekazu tekstowego czy audiowizualnego. Dzięki nim możemy być zarówno producentami, jak i konsumentami, co ciekawe posiadamy też możliwość korygowania błędów (jak np. Wikipedia). Jesteśmy zarazem uczniami, jak i nauczycielami.

Zachłyśnięcie się portalami społecznościowym może być krótkotrwałe, nie należy patrzeć na nie tylko z zachwytem. Niosą one również wiele zagrożeń. Edukacja medialna zatem, powinna zmierzać w kierunku tego, jak nauczyć młodych ludzi korzystać z zasobów informacji znalezionych w Internecie. Należy zastanowić się, jak wydobyć potencjał edukacyjny tkwiący w serwisach społecznościowych, uwzględniając zagrożenia. Obecnie prowadzę badania dotyczące walorów edukacyjnych wybranych portali społecznościowych (Facebook, Nasza-Klasa, Second Life) będę wdzięczna za każdą uwagę, pomysł na wykorzystanie portali w edukacji, a także uchwycenie zagrożeń związanych z tematem.

 1. #1 by Piotr on 31 Maj 2011 - 18:20

  Bardzo ciekawy punkt widzenia. U mnie zaczęła się właśnie seria na ten temat : http://blog.2edu.pl/2011/05/social-media-w-edukacji-czesc-1.html

 2. #2 by bartek on 26 października 2012 - 22:35

  Wlasnie znalazlam ten sam artykul napisany przez absolwentke pedagogiki w Krakowie. hmmmm ???

  • #3 by Katarzyna on 22 listopada 2012 - 19:07

   I zapewne to byłam ja 🙂 A jeśli nie, to proszę o namiar na tę studentkę, bo to by oznaczało, że mnie splagiatowała.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: